Jste zde

Domů

Vytváření hesla není radno podceňovat

Základem bezpečnosti kdekoli na internetu nebo ve vašem informačním systému je silné heslo. Často mu ale při sestavování není věnována taková pozornost, jakou by si zasloužilo. Jméno partnera nebo oblíbeného klubu přiláká jenom hackera nebo vašeho závistivého souseda či kolegu.

V duchu si spočítejte, do kolika aplikací nebo internetových obchodů máte vytvořený přístup. A nyní si spočítejte, kolik máte hesel. Zatímco v prvním případě napočítáte bezpochyby přes deset přístupů, hesel pravděpodobně o dost méně. První chyba. Základní zásadou, jak si udržet své údaje daleko od spárů útočníka, je přiměřená variace hesel do různých aplikací.

Každý už pravděpodobně někdy slyšel, jak má bezpečné heslo vypadat – kombinace číslic, speciálních znaků, velkých a malých písmen, která vám dohromady vytvoří řadu minimálně 8 znaků. Nezapomeňte však, že mohou nastat situace, kdy se budete potřebovat ke svému emailu nebo k jinému účtu dostat v zahraničí a nebude mít k dispozici svůj počítač. Vyvarujte se používání znaků typických pro konkrétní jazyk (š, č, ř apod.), které by vás mohly dostat do nesnází. Podobně zrádné jsou také písmena Y nebo Z, která jsou na české a americké klávesnici přehozena.

Jak tedy teorii aplikovat do praxe? Téměř neprolomitelné heslo vám zajistí generátor hesla, ale kdo si má heslo typu „txzdkqnzkwh“ pamatovat? Lidé bez fotografické paměti potřebují jiné pomůcky, jak si své silné heslo zapamatovat. Vezměte si například jméno Karel, do něj vložíte číslice: Kar68el, přidáte grafický znak: Kar_68el a hotovo, máte vytvořené jednoduché, ale relativně bezpečné heslo. Zesílit ho můžete přidáním dalším různorodých znaků. Podobně heslo můžete vytvořit na základě nějaké říkanky nebo věty.

Ideální heslo je pestré, nesouvisí žádným způsobem s vaší osobou a používáte ho do minima aplikací. Absolutně bezpečné heslo neexistuje, ale přiblížit se k němu lze.

Připravila Romana Matuštíková

ad